Скопје постер фестивал2019-06-12T22:18:34+01:00

Конкурсот за плакат на тема “Република Македонија како туристичка дестинација“ се затвора за 10 дена

By |24 февруари 2017|Categories: 2017, Competition, Jury, Активности, Жири, Конкурс|

  Преку темата „Република Македонија како туристичка дестинација“ организаторите одлучија да стават акцент на прашањето на квалитетно дизајнирана промоција на Република Македонија во светот како атрактивна туристичка и културна дестинација. Главната цел на конкурсот за [...]

Конкурсот за плакат на тема “Република Македонија како туристичка дестинација“ се затвора за 10 дена

By |17 февруари 2017|Categories: 2017, Активности, Конкурс|

Преку темата „Република Македонија како туристичка дестинација“ организаторите одлучија да стават акцент на прашањето на квалитетно дизајнирана промоција на Република Македонија во светот како атрактивна туристичка и културна дестинација. Главната цел на конкурсот за студентски [...]

Изложбите од 9. Скопје постер фестивал тргнуваат на обиколка низ светот

By |6 декември 2016|Categories: 2016, Jury, Skopjeposter, Активности, Изложба, Патувачки изложби, Скопјепостер, Фестивал|

Заврши 9. Скопје постер фестивал, кој во изминативе 15 дена, се одржа во Музеј на град Скопје. Во рамки на фестивалот, покрај изложените дизајнерски дела во рамки на 4-те изложби, се одржаа и презентации и [...]

Прогласени победниците на 9-от Скопје постер конкурс за плакат

By |6 декември 2016|Categories: 2016, Активности, Жири, Изложба, Конкурс, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Повторно по четири години „Скопје постер фестивал“ пред многубројната публика ги претстави победниците на овогодинешното девето издание во просторите на Музеј на Град Скопје. „Криза на идентитет“ е темата на овогодинешниот конкурс, која сметавме дека [...]

Финалисти на 9. Скопје постер конкурс „Криза на идентитет“

By |16 ноември 2016|Categories: 2016, Активности, Скопјепостер, Фестивал|

Овогодинешниот 9. Скопје постер конкурс за студентски плакат „Криза на идентитет“ ги надмина очекувањата. Постојан пораст на бројот на апликации, па споредено со минатата година пристигнаа а 33% повеќе плакати. Се повеќе факултети се заинтересирани [...]

Повеќедневно дизајнерско искуство за публика со изострени сетила

By |7 ноември 2016|Categories: 2016, Активности, Изложба, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Деветто издание на Скопје постер фестивал ќе се организира од 21-ви до 30-ти ноевмри 2016 година во Музеј на Град Скопје. Во првите три дена од Фестивалот ќе се организираат и тематски работилници. Програмата на [...]

Дополнителни 24 часа за аплицирање на 9. скопјепостер конкурс!

By |31 октомври 2016|Categories: 2016, Активности, Конкурс, Скопјепостер|

Фантастичен одзив на млади постерџии од целиот свет, како никогаш досега, е резултатот од 9. Скопјепостер МСКП конкурс. И пред да започнеме со сумирање на резултатите од процесот за аплицирање доживеавме уште еден шок 🙂 [...]

Плакати од 8. Скопје постер фестивал на престижното московско биенале за графички дизајн

By |12 октомври 2016|Categories: 2016, Активности, Патувачки изложби, Скопјепостер|

Октомври е месец кој во дизајнерските кругови се смета за почеток на нова сезона на натпреварувања во категоријата графички дизајн. Плакатот - како медиум кој остава најголем впечаток кај публиката е значаен дел од овие [...]

20 дена до затворање на конкурсот за 9. МСКП „Криза на идентитет“

By |7 октомври 2016|Categories: 2016, Активности, Скопјепостер, Фестивал|

Нема дилема дека оваа година одлични студентски плакати освоија бројни награди на меѓународни, светски или национални избори, но исто така нема дилема дека студентскиот постер треба да добие поголемо признание. Скопје постер МСКП ги промовира [...]

Најпопуларни постови

Скопје постер фестивалот ја започна јубилејна изложбена турнеја ширум светот

16 март 2018|0 коментари

Поставката на најдобрите 100 плакати од 10-те конкурси на СКПФ беше официјално отворена вчера на Академијата за уметност во Шчечин, Полска. Плакатите на [...]

Постер – акција #СМОГЈЕ

10 февруари 2018|0 коментари

1000 лица годишно умираат од загаден воздух!!! Скопје е постојано прогласуван за еден од најзагадените градови во светот. Пораст на алергиски реакции кај деца, [...]

Заврши јубилејното прославување на Скопје постер фестивалот

4 декември 2017|0 коментари

Затворањето на последните изложби од Скопје постер фестивалот во Музејот на град Скопје го заокружи 10-то јубилејно издание. Фестивалот, кој се одржа од [...]

Победници на 10. јубилеен СКПФ „Вештачка реалност“

17 ноември 2017|0 коментари

Јубилејниот 10. Скопје постер конкурс за студентски плакат „Artificial Reality“ ги надмина очекувањата. Пристигнаа  плакати од 68 држави ширум светот. Се повеќе факултети [...]

Повеќе инфо

Ние сме дел од твојата приказна, ти биди дел од нашата!

Скопјепостер е вистинското место за тебе! Започни ја својата блог приказна, соработувај со тимот на кој можеш да се потпреш!
Повеќе инфо

Видео новости

Фото новости

X
X
X