декември 2015

Полските студенти доминантни на 8. Скопјепостер конкурс

Од |2017-02-09T14:14:09+01:002 декември 2015|2015, Активности, Жири, Изложба, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

„Хендикепот е мајка на перфекцијата“, Нема ништо поубаво од разликите“, „Тие слушаат, гледаат, зборуваат, но, ние не ги разбираме“...ова се само дел од пораките со кои вчера вечер, во галеријата на МКЦ беше отворен 8-от Скопје постер фестивал, чија тема годинава е „Сите за луѓето со хендикеп“. Овогодинешниот конкурс на кој пристигнаа рекордни 2674 постери [...]

ноември 2015

2674 постери од 52 земји аплицирани на 8. Скопјепостер конкурс

Од |2015-11-22T13:53:50+01:0022 ноември 2015|2015, Активности, Изложба, Конкурс, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Студенти дизајнери од целиот свет беа по 8ми пат поканети да изработат постери кои се однесуваат на светските проблеми. Вкупно 2674 постери од 1869 учесници пристигнаа на конурсот. Темата на 8. Меѓународен студентски конкурс за плакат - Скопјепостер на која работеа младите дизајнери од факултетите од Њујорк, Мајами, Њу Делхи, Даблин, Мадрид, Лисабон, Буенос Аирес, [...]

Резервирајте термин за 8. Скопје постер фестивал и дизајн мајсторите на социјалниот и културниот постер

Од |2015-11-23T17:04:50+01:0020 ноември 2015|2015, Активности, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Од 30ти ноември до 05 декември во Скопје ќе гостуваат познати графички дизајнери од повеќе земји. Во нив рускиот дизајн магионичар, експерти по социјален и културен плакат и македонски реномиран типограф. Во пакетот се вклучени визуелни доживувања, предавања, добра дружба, афтер забава. Скопје постер фестивалот по 8ми пат ќе се потруди да понуди визуелни уживања [...]

X
X
X