Нов месец, нова изложба – плакатите од 9-от Скопје постер ја започнаа културната одисеја

Од | 18 април 2017|Категории: 2017, Активности, поконкурсна изложба, Скопјепостер, Соработки|

Плакатите на тема Криза на идентитет го започнуваат своето претставување во неколку земји во текот на пролетта и летото. Во рамки на оваа изложба ќе бидат поставени 50. дела на млади дизајнери, учесници на 9. [...]

Објавен јубилејниот 10. Меѓународен студентски постер конкурс – прославување на дизајнот во функција на човештвото

Од | 14 април 2017|Категории: 2017, Активности, Конкурс, Скопјепостер|

Плакарт  - Здружението на графички дизајнери од Македонија прославува 10 годишнина од своето постоење и постоењето на првиот годишен студентски конкурс за плакат кој понуди бесплатно онлајн пријавување. Советот на 10. Меѓународниот студентски конкурс за [...]

Студенти од Европски Универзитет и Фон Универзитетот ќе заминат на студиско патување во Полска

Од | 17 март 2017|Категории: 2017, Активности, Конкурс, Скопјепостер, Соработки|

Kонкурсот за студентски плакат на тема „Република Македонија како туристичка дестинација“, што го организираат Плакарт, Музеј на град Скопје и Амбасадата на Република Полска во Република Македонија, вчеравечер ја доживеа својата кулминација. Жирито во [...]

Изложбите од 9. Скопје постер фестивал тргнуваат на обиколка низ светот

Од | 6 декември 2016|Категории: 2016, Jury, Skopjeposter, Активности, Изложба, Патувачки изложби, Скопјепостер, Фестивал|

Заврши 9. Скопје постер фестивал, кој во изминативе 15 дена, се одржа во Музеј на град Скопје. Во рамки на фестивалот, покрај изложените дизајнерски дела во рамки на 4-те изложби, се одржаа и презентации и [...]

Прогласени победниците на 9-от Скопје постер конкурс за плакат

Од | 6 декември 2016|Категории: 2016, Активности, Жири, Изложба, Конкурс, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Повторно по четири години „Скопје постер фестивал“ пред многубројната публика ги претстави победниците на овогодинешното девето издание во просторите на Музеј на Град Скопје. „Криза на идентитет“ е темата на овогодинешниот конкурс, која сметавме дека [...]

Финалисти на 9. Скопје постер конкурс „Криза на идентитет“

Од | 16 ноември 2016|Категории: 2016, Активности, Скопјепостер, Фестивал|

Овогодинешниот 9. Скопје постер конкурс за студентски плакат „Криза на идентитет“ ги надмина очекувањата. Постојан пораст на бројот на апликации, па споредено со минатата година пристигнаа а 33% повеќе плакати. Се повеќе факултети се заинтересирани [...]

Повеќедневно дизајнерско искуство за публика со изострени сетила

Од | 7 ноември 2016|Категории: 2016, Активности, Изложба, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Деветто издание на Скопје постер фестивал ќе се организира од 21-ви до 30-ти ноевмри 2016 година во Музеј на Град Скопје. Во првите три дена од Фестивалот ќе се организираат и тематски работилници. Програмата на [...]

Дополнителни 24 часа за аплицирање на 9. скопјепостер конкурс!

Од | 31 октомври 2016|Категории: 2016, Активности, Конкурс, Скопјепостер|

Фантастичен одзив на млади постерџии од целиот свет, како никогаш досега, е резултатот од 9. Скопјепостер МСКП конкурс. И пред да започнеме со сумирање на резултатите од процесот за аплицирање доживеавме уште еден шок 🙂 [...]

Плакати од 8. Скопје постер фестивал на престижното московско биенале за графички дизајн

Од | 12 октомври 2016|Категории: 2016, Активности, Патувачки изложби, Скопјепостер|

Октомври е месец кој во дизајнерските кругови се смета за почеток на нова сезона на натпреварувања во категоријата графички дизајн. Плакатот - како медиум кој остава најголем впечаток кај публиката е значаен дел од овие [...]

Најпопуларни постови

Изложба и дизајн конференција во Порто – резултат на соработката на Плакарт и Лусофона Универзитетот

19 мај 2017|0 коментари

Три метро станици во метрото во град Порто, Португалија се местата каде се изложени плакатите од 8 Скопјепостер конкурс на тема "Криза на [...]

50 плакати од 9. МСКП Скопјепостер изложени во Србија и Литванија. Следува гoлема изложба во Порто, Португалија

4 мај 2017|0 коментари

Најавената серија на поконкурсни изложби на 9. Скопје постер фестивал на тема „Криза на идентитет“ е во тек. Прва од серијата патувачки изложби [...]

Нов месец, нова изложба – плакатите од 9-от Скопје постер ја започнаа културната одисеја

18 април 2017|0 коментари

Плакатите на тема Криза на идентитет го започнуваат своето претставување во неколку земји во текот на пролетта и летото. Во рамки на оваа [...]

Објавен јубилејниот 10. Меѓународен студентски постер конкурс – прославување на дизајнот во функција на човештвото

14 април 2017|0 коментари

Плакарт  - Здружението на графички дизајнери од Македонија прославува 10 годишнина од своето постоење и постоењето на првиот годишен студентски конкурс за плакат [...]

Повеќе инфо

Ние сме дел од твојата приказна, ти биди дел од нашата!

Скопјепостер е вистинското место за тебе! Започни ја својата блог приказна, соработувај со тимот на кој можеш да се потпреш!
Повеќе инфо

Видео новости

Работилница „Деца наспроти дизајнери“

13 ноември 2014|0 коментари

Дeцата едногласни – Цртаме за мир! Оваа активност е дел од претстојниот 7-ми по ред Скопје постер фестивал  чија годинешна тема е “Дизајн [...]

Фото новости