декември 2017

Заврши јубилејното прославување на Скопје постер фестивалот

Од |2018-01-05T14:14:31+01:004 декември 2017|2017, Активности, Жири, Предавања / Работилници, Скопјепостер|

Затворањето на последните изложби од Скопје постер фестивалот во Музејот на град Скопје го заокружи 10-то јубилејно издание. Фестивалот, кој се одржа од 14 ноември до 04 декември 2017 година, понуди изложби, мастер-работилници, дизајн конференција, панел дискусија, дружење со менторите, забавна вечерна програма. Жирито составено од графички дизајнери од 5 земји имаа тешка задача да [...]

мај 2017

Изложба и дизајн конференција во Порто – резултат на соработката на Плакарт и Лусофона Универзитетот

Од |2017-06-07T10:02:10+01:0019 мај 2017|Skopjeposter, Активности, поконкурсна изложба, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Соработки|

Три метро станици во метрото во град Порто, Португалија се местата каде се изложени плакатите од 8 Скопјепостер конкурс на тема "Криза на идентитет" како и плакати на португалските студенти од финалистите на 7. конкурс "Сите за луѓето со хендекеп". Како инаугурација на изложбата беше одржана дизајн конференција на грандиозната метро станица Сао Бенто во [...]

декември 2016

Прогласени победниците на 9-от Скопје постер конкурс за плакат

Од |2017-02-09T14:14:02+01:006 декември 2016|2016, Активности, Жири, Изложба, Конкурс, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Повторно по четири години „Скопје постер фестивал“ пред многубројната публика ги претстави победниците на овогодинешното девето издание во просторите на Музеј на Град Скопје. „Криза на идентитет“ е темата на овогодинешниот конкурс, која сметавме дека е актуелна во целиот свет, тоа го покажа и бројката од 33 отсто зголемување на пристигнати дела во однос на [...]

ноември 2016

Повеќедневно дизајнерско искуство за публика со изострени сетила

Од |2017-02-09T14:14:03+01:007 ноември 2016|2016, Активности, Изложба, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Деветто издание на Скопје постер фестивал ќе се организира од 21-ви до 30-ти ноевмри 2016 година во Музеј на Град Скопје. Во првите три дена од Фестивалот ќе се организираат и тематски работилници. Програмата на 9. Скопје постер фестивал ќе ги заинтересира студентите по графички дизајн, визуелни комуникации и сродни насоки, но ќе биде атрактивна [...]

јуни 2016

Скопје постер фестивалот презентиран на бугарската арт сцена

Од |2017-02-09T14:14:05+01:0016 јуни 2016|2016, Активности, Патувачки изложби, Предавања / Работилници, Скопјепостер|

Отворањето на One Design Week, кој се одржува во Пловдив, е еден од најквалитетните дизајн фестивали во регионот. Осмото издание беше најавено како најбогато досега и организаторите не разочараа. Во рамки на Неделата на дизајн Плакарт се претстави со две активности – изложба на 100 плакати финалисти од 8. Скопје постер фестивал на тема „Сите [...]

Плакарт ја продлабочува соработката со One Design Week – Бугарија

Од |2017-02-09T14:14:06+01:0016 јуни 2016|2016, Активности, Изложба, Патувачки изложби, Предавања / Работилници, Скопјепостер|

По успешниот фестивал ШУНД во Белград, Плакарт продолжува со мисијата да го промовира македонскиот дизајн и да ја продлабочи соработката со регионалните манифестации од областа на дизајнот. Од 10-19 јуни Плакарт ќе учествува на 8то издание на One Design Week, еден од најубавите дизајн искуства од Балканот. Неделата на дизајн One во Пловдив ќе биде [...]

мај 2016

Импресии од работилницата со Славимир Стојановиќ во Белград

Од |2017-02-09T14:14:06+01:0029 мај 2016|2016, Активности, Патувачки изложби, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Сигурни сме дека дека би сакале да ги дознаете импресиите од работилницата која ја водеше Славимир Стојановиќ за време на фестивалот чиј со-организатор беше Плакарт, а кој се одржа за време на минатиот викенд. Со цел збогатување на програмата во насока на дизајнот предложивме на 7. ШУНД фестивал да направиме работилница на која ќе поканиме [...]

Несекојдневна можност за македонските дизајнери да работат со Славимир Стојановиќ!

Од |2017-02-09T14:14:07+01:009 мај 2016|2016, Активности, Изложба, Патувачки изложби, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

ШУНД и Скопје постер фестивалот ја објавуваат соработката во рамки на 7. ШУНД Фестивал кој ќе се одржи во Белград (ДКСК – Дом на културата Студентски град) помеѓу 19-22 мај 2016 година. Во рамки на фестивалот Плакарт ќе ја покаже изложбата на постери од 8. Скопјепостер меѓународен студентски конкурс за плакат на тема „Сите [...]

април 2016

Изложбата насловена „Полската школа на плакат“ пристигна во Македонија

Од |2017-02-09T14:14:08+01:0019 април 2016|2016, Активности, Изложба, Предавања / Работилници, Скопјепостер|

Изложбата која има за цел да го приближи полскиот плакат и мајсторството на полските големци на графичкиот дизајн беше отворена вчера во Музејот на град Скопје. Поставката „Полската школа на плакат“ претставува проект кој се однесува на дела од периодот од 1950-та  до денес, а преку кој се доловува посебниот печат на плакатите од архивата на [...]

декември 2015

Конференцијата за креативни индустрии ги лоцираше проблемите со кои се соочува креативниот сектор во земјава и регионот

Од |2017-02-09T14:14:08+01:0017 декември 2015|2015, Активности, Конференција, Предавања / Работилници, Скопјепостер|

Здружението на дизајнери „Плакарт“ во соработка со Британскиот совет во Македонија и со поддршка на Министерството за култура на РМ организираа конференција за креативни хабови - модел за здружување на креативците и уметниците кој ќе придонесе за развој на креативниот сектор во државата. „Идејата на конференцијата е да презентира еден модел кој постоеше во ЈУгославија [...]

X
X
X