декември 2015

Конференцијата за креативни индустрии ги лоцираше проблемите со кои се соочува креативниот сектор во земјава и регионот

Од |2017-02-09T14:14:08+01:0017 декември 2015|2015, Активности, Конференција, Предавања / Работилници, Скопјепостер|

Здружението на дизајнери „Плакарт“ во соработка со Британскиот совет во Македонија и со поддршка на Министерството за култура на РМ организираа конференција за креативни хабови - модел за здружување на креативците и уметниците кој ќе придонесе за развој на креативниот сектор во државата. „Идејата на конференцијата е да презентира еден модел кој постоеше во ЈУгославија [...]

Конференција за креативни хабови – одлична можност за македонските креативци

Од |2017-02-09T14:14:09+01:009 декември 2015|2015, Конференција, Скопјепостер|

На 16 декември во Кинотека на Македонија ќе се одржи Конференцијата за креативно здружување во организација на Плакарт - Здружението на дизајнери. Конференцијата има за цел да поттикне креативни идеи и формирање хабови- заедници, а воедно и да влијае на развојот на креативните индустрии. „Конференцијата ќе се фокусира на прашањата кои ги засегаат уметниците и [...]

Заврши 8-от Скопје постер фестивал

Од |2017-02-09T14:14:09+01:006 декември 2015|2015, Активности, Патувачки изложби, Скопјепостер, Фестивал|

Со средби меѓу студенти и дизајнери со членовите на жири комисијата, но, и со најава за идните активности и програмата на следното издание, вчера вечер во МКЦ беше затворен  8-от Скопски постер фестивал. Изложбата на која беа претставени 100-те финалисти, од вкупно пристигнатите 2.674 авторски плакати од  1.869 студенти од 52 земји од светот, изминатата [...]

Полските студенти доминантни на 8. Скопјепостер конкурс

Од |2017-02-09T14:14:09+01:002 декември 2015|2015, Активности, Жири, Изложба, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

„Хендикепот е мајка на перфекцијата“, Нема ништо поубаво од разликите“, „Тие слушаат, гледаат, зборуваат, но, ние не ги разбираме“...ова се само дел од пораките со кои вчера вечер, во галеријата на МКЦ беше отворен 8-от Скопје постер фестивал, чија тема годинава е „Сите за луѓето со хендикеп“. Овогодинешниот конкурс на кој пристигнаа рекордни 2674 постери [...]

ноември 2015

#Fanzone нова содржина на Скопјепостер

Од |2015-11-29T17:40:14+01:0029 ноември 2015|#fanzone, 2015, Активности, Скопјепостер|

Го означуваме почетокот на новата содржина на нашиот сајт, која нашите фанови и млади креативци побараа да ја воведеме. Почнуваме со периодично постирање на кратки интервјуа со графички дизајнери и креативци кои ќе ги прашаме за нивните почетоци, совети за вас. На крајот на итервјуто ќе треба да ве поздрават со илустрација, постер или цртеж, [...]

Објавени финалистите на 8. Скопјепостер МСКП „Сите за луѓе со хендикеп“

Од |2015-11-29T01:00:05+01:0029 ноември 2015|2015, Активности, Жири, Изложба, Конкурс, Скопјепостер, Фестивал, Фото|

Жири членовите имаа тешка, но пријатна работа да ги селектираат финалните 100 постери од вкупно 2674 постери кои се однесуваат, ги промовираат и ги потцртуваат потребите и проблемите со кои се среќаваат секој ден луѓето со посебни потреби. На 8. Скопјепостер меѓународен студентски конкурс на тема „Сите за луѓето со хендикет“ кој траеше 6 месеци [...]

2674 постери од 52 земји аплицирани на 8. Скопјепостер конкурс

Од |2015-11-22T13:53:50+01:0022 ноември 2015|2015, Активности, Изложба, Конкурс, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Студенти дизајнери од целиот свет беа по 8ми пат поканети да изработат постери кои се однесуваат на светските проблеми. Вкупно 2674 постери од 1869 учесници пристигнаа на конурсот. Темата на 8. Меѓународен студентски конкурс за плакат - Скопјепостер на која работеа младите дизајнери од факултетите од Њујорк, Мајами, Њу Делхи, Даблин, Мадрид, Лисабон, Буенос Аирес, [...]

Резервирајте термин за 8. Скопје постер фестивал и дизајн мајсторите на социјалниот и културниот постер

Од |2015-11-23T17:04:50+01:0020 ноември 2015|2015, Активности, Предавања / Работилници, Скопјепостер, Фестивал|

Од 30ти ноември до 05 декември во Скопје ќе гостуваат познати графички дизајнери од повеќе земји. Во нив рускиот дизајн магионичар, експерти по социјален и културен плакат и македонски реномиран типограф. Во пакетот се вклучени визуелни доживувања, предавања, добра дружба, афтер забава. Скопје постер фестивалот по 8ми пат ќе се потруди да понуди визуелни уживања [...]

Една недела до крај на 8. Скопјепостер конкурс „Сите за луѓето со хендикеп“

Од |2017-02-09T14:14:10+01:0014 ноември 2015|2015, Активности, Скопјепостер|

Време е да Те потсетиме дека за доставување на плакати на 8. Меѓународен студентски конкурс за плакат останаа уште 7 дена. Привршувајте, влезете на www.skopjeposter.com/gallery2, регистрирајте се и испратете ги плакатите. Од дома, онлајн... Најлесен и наједноставен начин да добиете една од наградите: Изложба на Твои дела и учество во жирирањето за време на 9. [...]

Стартува Скопје Постер Вајбер чатот – прв чат на дизајн фестивал

Од |2015-11-06T13:15:35+01:006 ноември 2015|2015, Chat, Скопјепостер|

Плакарт - Здружението нa графички дизајнери во партнерство со Вajбер го стартува својот јавен чат. Драго ни е што како први од категоријата дизајн фестивали добивме можност да отвориме чат на Вajбер. Зошто се одлучивме на ваков чекор? Длабоко веруваме дека Вајбер покрена еден бран на интернет револуција. Алатката за бесплатно комуницирање е апликацијата која [...]

X
X
X