Овогодинешниот 9. Скопје постер конкурс за студентски плакат „Криза на идентитет“ ги надмина очекувањата. Постојан пораст на бројот на апликации, па споредено со минатата година пристигнаа а 33% повеќе плакати. Се повеќе факултети се заинтересирани за воведување на Скопје постер конкурсот во рамки на своите наставни програми, како и забележан е зголемен интерес за изложување на плакатите кои се дел од изложбите во рамки на сопствените галериски простори.

Жирито во состав: Фин Нигаард од Данска, Фонс Хикман од Германија, Мишел Буве од Франција, Ришард Каја и Тони Васиќ од Македонија ги избра 50 финалисти кои ќе влезат во трка по 2 главни награди – учество во 10. Скопје постер фестивал со свои дела како издвоена поставка.

Ви ја претставуваме листата на автори на 50 плакати кои беа избрани од меѓународното жири:

 1. Амадеус Евалд Фронк, Академија за уметност во Почдам, Германија
 2. Бартош Мамак, Уметнички Универзитет во Познањ, Полска
 3. Беркан Бингул, Чанакале Универзитет, Турција
 4. Веера Јуутинен, Кименлаксо Универзитет за применети науки, Финска
 5. Викторија Мелникович, Белоруска државна академија за уметност, Белорусија
 6. Влад Кхвостов, Белоруска државна академија за уметност, Белорусија
 7. Владимир Ањелич, Белоруска државна академија за уметност, Белорусија
 8. Војин Максимович, Филолошко-уметнички факултет во Крагуевац, Србија
 9. Давид Хименез, Католички Универзитет од Сантиаго де Гуајакил, Еквадор
 10. Диана Круегер, Академија за уметност во Шчечин, Полска
 11. Дикле Јилдирим, Докуз Универзитет, Турција
 12. Дориан Гилермо Лопез Фернандез, Факултет за графички дизајн и визуелни комуникации, Боливија
 13. Елана Купер, Тајлер Школа за уметност, САД
 14. Елзе Григоните, Вилнуска академија за уметност, Литванија
 15. Жирах Зоу, Гуангжоу Академија за убави уметности, Кина
 16. Инес Филипа да Коста Пимента Кардосо, Школо за убави уметности и дизајн, Португалија
 17. Јакуб Собчак, Универзитет Никола Коперник, Полска
 18. Јам Шид Арастех, Европски Универзитет, Кипар
 19. Јуниј / Зежун Шан / Уанг, Мериленд институт – Колеџ за уметност, САД
 20. Јан Жоу, Школа за уметност – Институт во Чикаго, САД
 21. Јунксиао Јуе, Ксиамен Универзитет, Кина
 22. Јусуф Акпинар, Ондокуз Универзитет за убави уметности, Турција
 23. Катажина Зајма, Академија за уметност во Шчечин, Полска
 24. Карол Шчепанкиевич, Универзитет Никола Коперник, Полска
 25. Кристина Костова, Универзитет Американ Колеџ, Македонија
 26. Кубра Зејнеп Мирик, Универзитет 19 мај, Турција
 27. Кајли Димик, Пратт Школа за дизајн, САД
 28. Лаура Жимна, Академија за уметност во Шчечин, Полска
 29. Лазар Митровиќ, Факултет за филологија и уметност, Србија
 30. Ли Жијан, Гуангжоу Академија за убави уметности, Кина
 31. Лука Прстојевиќ, Академија за уметност во Нови Сад, Србија
 32. Марија Филоненко, Ксиамен Универзитет, Руска Федерација
 33. Мигуел Ангел Рангел, Универзитет во Сан Луис Потоси, Мексико
 34. Мери Шерц, Тајлер Школа за уметност, САД
 35. Мила Хиетанен, Кименлааксо универзитет за применети науки, Финска
 36. Моника Соарес, Универзитет Лусофона до Порто, Португалија
 37. Никола Марфи, Универзитет од Болтон, Обединето Кралство
 38. Обреј Похл, Мисисипи Државен Универзитет, САД
 39. Окан Ракичи, Универзитет 19 мај, Турција
 40. Пиотрек Пиетшак, Академија за убави уметности во Варшава, Полска
 41. Река Немеди Варга, Метрополитен универзитет – Будимпешта, Унгарија
 42. Роус Счислер, Тајлер Школа за уметност, САД
 43. Рајан Лонг, Тајлер Школа за уметност, САД
 44. Рајан Нил, Пратт Школа за дизајн, САД
 45. Самуел Велазкез, Професионален институт Дуо, Чиле
 46. Сиена МекГинис, Тајлер школа за уметност, САД
 47. Теодора Рошен, Универзитет за студии по графички дизајн, Босна и Херцеговина
 48. Тс Кван Лаи, Хонг Конг Политекнички универзитет, Хонг Конг
 49. Хамид Наср, Азад Исламски универзитет, Иран
 50. Шујун Лиу, Ксиамен универзитет, Тан Ках Ки Колеџ, Кина

Со среќа на сите во финалната селекција, која ќе се одржи во Скопје помеѓу 19-21 ноември. Победниците ќе бидат прогласени на отворањето на 9. Скопје постер фестивал, на 21 ноември, во 21:00ч (локано време).

Кој од Вас се наоѓа на листата? Пренесете ни ги Вашите емоции во коментар подолу 🙂

 

 

Skopje Poster

Skopje Poster

I am Skopjeposter and I am here to provide you with all needed informations. Please contact me in any matter!
Skopje Poster